بازدید گردشگران از یادمان‌ها و باغ‌موزه موجب آشنایی آنها با بخشی از تاریخ جنگ تحمیلی ایلام می‌شود

 

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام گفت: باغ‌موزه دفاع‌مقدس و یادمان‌های جنگ تحمیلی مکان‌های مناسب برای معرفی تاریخ و سرگذشت جنگ تحمیلی استان ایلام به دیگر نقاط کشور و عاملی برای حفظ و پاداشت این میراث گرانبهای معنوی است.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان ایلام، فرزادشریفی روز چهارشنبه ۳ خردادماه ۱۴۰۲ در بازدید از باغ‌موزه دفاع‌مقدس ایلام به مناسبت سوم خردادماه و سالروز آزادسازی خرمشهر و هفته میراث‌فرهنگی اظهار کرد: گردشگری دارای شاخه‌های متعددی است که یکی از این شاخه‌ها مربوط به گردشگری دفاع‌مقدس و راهیان‌نور است.

او افزود: گردشگری دفاع‌مقدس و وجود یادمان‌ها و باغ‌موزه‌ فرصتی مغتنم را برای گردشگری دفاع‌مقدس در استان ایلام فراهم کرده است.

شریفی یادآور شد: در حوزه میراث‌فرهنگی بیش از هشت اثر مربوط به دوران جنگ‌تحمیلی ثبت ملی شده که البته ظرفیت‌ها در استان ایلام برای ثبت ملی بیش از این تعداد است.

او ادامه داد: باتوجه به حضور کاروان‌های راهیان نور در استان این اداره‌کل آمادگی دارد برای رونق بیشتر گردشگری مذهبی دفاع‌مقدس از محل مسئولیت‌های اجتماعی یا دیگر منابع مالی در محل یادمان‌ها و مناطق عملیاتی استان اقداماتی انجام دهد.

شریفی اضافه کرد: این اداره‌کل در محل یادمان نقطه ایثار قلاویزان در شهرستان مهران در ایجاد سرویس‌های بهداشتی مشارکت کرده است و اکنون این پروژه افزون بر ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سال گذشته مبلغی برای تجهیزات به باغ‌موزه دفاع مقدس پرداخت شد.

او بیان کرد: هدف و وظیفه اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی معرفی هرچه بیشتر ظرفیت‌های گردشگری مذهبی پیرامون دفاع‌مقدس و ایثار و شهادت استان است.

مدیرکل  میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با شاره به نگاه مثبت دولت سیزدهم به مقوله گردشگری و تقویت صنعت توریسم افزود: استاندار ایلام به عنوان مقام عالی دولت در استان نگاه ویژه‌ای به فرهنگ ایثار و شهادت و گردشگری دارد.

مدیرکل حفظ‌ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان ایلام هم گفت: باغ‌موزه دفاع‌مقدس استان مکانی برای آشنایی همه بازدیدکنندگانی است که با پیشینه جنگ تحمیلی در استان ایلام آشنا می‌شوند.

سرهنگ محمدحسین فولادی یادآور شد: دفاع‌مقدس جنگی بود که بر ما تحمیل شد و وجود باغ‌موزه‌ برای معرفی و شناساندن سرگذشت جنگ تحمیلی به عموم مردم به ویژه نسل جوان و نوجوان ضروری است.

او تکمیل باغ‌موزه دفاع‌مقدس استان را منوط به مشارکت و همکاری دستگاه‌های مختلف دانست و از همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای ورود عملی به موضوع باغ‌موزه، یادمان‌ها و مناطق عملیاتی قدردانی کرد.

فولادی ثبت برخی از یادمان‌ها و آثار به جای مانده از دوران دفاع‌مقدس در فهرست آثار ملی را اقدامی ارزشمند در حفظ و حراست از این میراث‌معنوی استان برشمرد و بر افزایش گردشگری دفاع‌مقدس در یادمان‌‌ها و مناطق عملیاتی استان تاکید کرد.

ادای احترام به مزار شهدای گمنام آرامستان بهشت رضا (ع) شهر ایلام از دیگر برنامه‌های مدیر و کارکنان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت سالروز بازپس‌گیری خرمشهر بود.

۲۸ اردیبشهت تا سوم خردادماه هفته میراث‌فرهنگی نامگذاری شده است.

میراث‌فرهنگی، هویت ملی و نشاط اجتماعی شعار امسال این هفته است.

 

بازدیدها: 4

  • 1
  • 1,870
  • 4,415
  • 6,820
  • 91,581
  • می 30, 2023

تماس با ما

  • آدرس : ایلام، خیابان پاسداران, جنب موزه مردم شناسی و قلعه تاریخی والی, اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام.
  • تلفن : ۳۳۳۴۱۸۴۰ – 084
  • نمابر :۳۳۳۳۱۵۷۸ – ۳۳۳۳۰۱۸۸ – 084
  • پست الکترونیک : info@ilam-mcth.ir

 

طراحی و برنامه نویسی توسط : آرمان فناوران آرنا

 

کلیه حقوق برای اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان ایلام محفوظ است.

Template Design:Dima Group