نقشه GIS باستان‌شناسی دهلران ایلام تکمیل شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از تکمیل نقشه باستان‌شناسی شهرستان دهلران به‌صورت ‌GIS خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام، فرزاد شریفی امروز 22 آبان‌ماه با اعلام این خبر اظهار کرد: با اعتبار تخصیص یافته از محل اعتبارات ملی به مبلغ 2 میلیارد ریال پروژه نقشه باستان‌شناسی شهرستان دهلران تکمیل شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام افزود: از اهداف این پروژه می توان به مشخص شدن حدودات آثار تاریخی و همچنین پراکندگی این آثار و … در راستای پاسخ سریع و آسان به استعلامات مراجعه کنندگان اشاره کرد.

شریفی تصریح کرد: شهرستان دهلران در جنوب استان ایلام قرار دارد، این شهرستان به واسطه موقعیت مکانی و جغرافیایی خاص از ویژگی‎های زیستی مساعدی بهره می‌برد، چند پدیده طبیعی مهم و تاثیرگذار بر جغرافیای محیطی این مکان از جمله وجود رودخانه‌ها، دشت‌ها، کوه ها و … شرایط ویژه و منحصر به فردی را پدید آورده‌اند که طی هزاران سال الگوهای استقراری این منطقه را تحت تاثیر قرار داده‌اند.

او با بیان اینکه طی بررسی‌های باستان شناسی در شهرستان دهلران مجموعاً 596 مکان  باستانی شناسایی شد، ادامه داد: چگونگی توزیع استقرارگاه‌ها و تحلیل الگوهای استقراری مکان‌های باستانی هر دوره حکایت از پیوست فرهنگی و تداوم استقراری مکان‌های باستانی این منطقه از دوره پارینه سنگی تا عصر حاضر دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام عنوان کرد: نیاز به چگونگی تجزیه و تحلیل این اطلاعات و برنامه ریزی در راستای مدیریت دقیق، اصولی و علمی به منظور پیشبرد برنامه ثبت جهانی منظر فرهنگی این منطقه زمینه ایجاد بانک اطلاعات باستان شناسی دهلران را فراهم آورد و تجزیه وتحلیل‌های باستان‌شناسی، سامان‌دهی به وضعیت آثار باستانی منطقه بر مبنای اولویت‌ها، برنامه‌ریزی برای ثبت جهانی، تهیه و تولید اطلس باستان‌شناسی و نقشه‌های باستان‌شناسی از جمله فعالیت‌های حاصل از ایجاد بانک اطلاعات است.

Visits: 11

  • 0
  • 167
  • 3,181
  • 13,331
  • 238,494
  • ژوئن 16, 2024

 

     کنگره سرداران و ۳۰۰۰ شهید استان ایلام

تماس با ما

  • آدرس : ایلام، خیابان پاسداران, جنب موزه مردم شناسی و قلعه تاریخی والی, اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام.
  • تلفن : ۳۳۳۴۱۸۴۰ – 084
  • نمابر :۳۳۳۳۱۵۷۸ – ۳۳۳۳۰۱۸۸ – 084
  • پست الکترونیک : info@ilam-mcth.ir

 

طراحی و برنامه نویسی توسط : آرمان فناوران آرنا

 

کلیه حقوق برای اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان ایلام محفوظ است.

Template Design:Dima Group

نحوه ورود به سامانه سنجش رضایت مردم از خدمات هر کارمند:

 با جستجوی آدرس آن، یعنی karmandiran.ir، میسر می باشد

و شهروندان، جهت ثبت نظرات خود در این سایت، می توانند،

از طریق شماره گیری کد دستوری #شناسه نظرسنجی

کارمند*1102*4* با تلفن همراه یا اسکن بارکد مربوط به کارمند، اقدام کنند.