مشاهیر استان ایلام

غلامرضا خان ارکوازی :

 بین سالهای ۱۱۸۴ تا ۱۱۸۹ در روستای بانوبزه از توابع شهرستان ایلام در محیطی عشایری و در خانواده ای مرفه واهل علم پای به دنیا گذارد . در محضر پدر ودیگر ملاهای زادگاهش خواندن ونوشتن آموخت . دوران زندگی اش مصاف با حکومت والیان لرستان وایلام است وی با رفتار ظالمانه ی والیان مبارزه نموده وبه سبب مخالفت با قدرت های حاکم با رها زندانی وتبعید گشت . ارکوازی شاعری شیعه مذهب است در مناجات هایش اعتقاد عمیق او به فرهنگ ومعارف اسلامی به ویژه  حضرت علی ( ع ) نمایان است .

عمده ترین اثر ماندگار او « مناجات نامه » است که ششصد وده بیت در بیست وچهار بند بوده و آقای ظاهر سارایی با بینشی عالمانه آن را شرح وتحلیل نموده است . مثنوی باویال ، غربت و وزولیخام شوران از دیگر شاهکارهای معروف اوست . ارکوازی به واسطه ی آثاری که پدید آورده وتلاش هایی که در جهت نشر معارف تشییع در غرب کشور به عمل آورده در میان بزرگان ادب کردی از جایگاه والایی برخوردار است .

ولی محمد امیدی :

فرزند عظیم در سال ۱۳۰۱ در کارزان از توابع شهرستان شیروان چرداول در خانواده ای دامدا وکشاورز متولد شد ولی آن که به درس وتحصیل بپردازد از همان دوران کودکی طبع شعرش شکوفا گشت وبه سرودن شعر در زمینه های مختلف پرداخت . تمام سروده های این شاعر شیرین سخن به زبان کردی است واغلب اشعارش در زمینه ی توصیف ، عشق ودلدادگی حماسه ودلاوری های رزمندگان در جبهه های جنگ می باشد .ولی در کنگره های متعدد قرائت شعر پرداخته وبارها از سوی مسئولان فرهنگی مورد تشویق قرار گرفته قرار گرفته است . آقای امیدی بازنشسته ی کارخانه ی کارتن سازی تهران است .

حشمت منصوری :

در سال ۱۳۱۵ در ایلام به دنیا آمد . از همان دوران کودکی به سرودن شعر به زبان کردی پرداخت وهم اینک از چهره های درخشان ونامدار زبان وادبیات کردی است . سروده های زیادی به زبان کردی خلق نموده که بزودی با انتشار کلیات اشعارش علاقه مندان زبان وادبیات بومی را از شهد کلام خویش سیراب می سازند . همچنین وی کارمند بازنشسته آموزش وپرورش است .

ایرج خالصی :

در سال ۱۳۲۲ در ایلام به دنیا آمد وی سروده های زیادی به زبان کردی وفارسی دارد . خالصی دکترای حقوق بوده وهم اینک یکی از وکلای موفق وبرجسته کشور است ودر تهران به ادای رسالت خطیر خویش می پردازد .

عبدالجبار کاکایی :

معروف به ژنرال شاعری در ایران ، در سال ۱۳۴۲ در ایلام به دنیا آمد وی در قالب گوناگون شعر فارسی دارد طبع آزمایی نموده واندکی از احساسات خود را به زبان کردی به علاقه مندان شعر ادب بومی عرضه نموده است . کاکایی کارشناس ارشد زبان وادبیات فارسی وعضو موسسه نشر آثار امام می باشد . زنبیلی از ترانه ، بررسی تطبیقی ادبیات پایداری ایران وجهان ، حتی اگر آیینه باشی ، سال های تاکنون ، مرثیه ی روح ، آوازهای واپسین و… از آثار گران قدر اوست .

علی اصغر عباسی آرام :

از شاعران کردی سرای ایلامی ومتولد سال ۱۳۱۲ است . آرام فوق دیپلم آب وکارمند بازنشسته ی وزارت نیرو است . انتشارات گویش مجموعه سروده های کردی وی را منتشر نموده است . بیشتر شعرهای آرام در مورد طبیعت ، تفنگ ، وناتوانی خود می باشد .

ظاهر سارایی :

در سال ۱۳۴۳ در محله ی شادآباد ایلام دیده به جهان گشود . از همان دوران کودکی به سرودن شعر به زبان کردی وفارسی روی آورد . وی صاحب تألیفات ومقالات ارزشمندی در مورد زبان وادبیات فارسی وکردی است . همچنین از تحلیل گران خبره زبان کردی می باشد ، کتاب شاعر قله های مه آلود – شرح وتحلیلی جامع بر اشعار غلامرضاخان ارکوازی است ، ومجموعه شعر « به هر چه تازه سلام »‌ و کردی نوشت جنوبی از آثار اوست .

محمد علی قاسمی :

در سال ۱۳۴۸ در ایلام دیده به جهان گشود . از همان دوران کودکی به شعر وپژوهشی علاقه مند بود وهم اینک از داستان نویسان ، شاعران ومحققان بزرگ کشور است . وی در اداره ی بنیاد حفظ آثار وارزش ها شاغل بوده و فارق التحصیل کارشناسی علوم سیاسی می باشد . از آثار اوست ؛ از گلوی گل و گلوله ، گردآوری شعر شاعران پیشرو ادبیات مقاومت ایلام ، گردآوری اشعار شاکه وخان منصور ، حیات سرو ( داستان ) ، راپرت های عاشقانه طعم خدا ( رمان ) ، برانگیخته با عشق ونام تمام گذشتگان یحیاست ( داستان کوتاه در ۶ جلد ) .

عبداحمید یعقوبیان :

در سال ۱۳۴۵ در ایلام به دنیا آمد . او به امور هنری علاقه مند بوده وهم اینک یکی از مجریان موفق صدا وسیمای مرکز ایلام است . یعقوبیان سروده هایی از زبان کردی وفارسی دارد ومجموعهی اشعارش چاپ شده است .

نور مراد رضایی :

در سال ۱۳۶۰ در ایلام به دنیا آمد . سروده هایی به زبان کردی وفارسی دارد . در صدا وسیمای مرکز ایلام شاغل می باشد .

حبیب الله بخشوده :

در سال ۱۳۴۸ در ایلام به دنیا آمد . وی به دوزبان کردی وفارسی شعر می سراید ، بخشوده کارشناس ارشد زبان وادبیات فارسی ودبیر آموزش وپرورش است . کتاب به رنگ هنوز که بررسی ساختاری ومحتوای شعر سپید پایداری است از تألیفات اوست .

حیدر علی شفیعی :

 در سال ۱۳۳۲ در روستای شاه قلندر علیای زنگوان از توابع شیروان چرداول متولد شد . سروده هایی به زبان فارسی وکردی دارد .

خانی :

در سال ۱۳۴۸ در ایوان به دنیا آمد وی سروده هایی به زبان کردی وفارسی دارد . خانی کارشناس رشته ی زبان انگلیسی ودبیر آموزش وپرورش است . آثار انتشار یافته او عبارتند از : ما به صبح می رسیم ، حرف نزن وتصحیح دیوان شاکه وخان منصور است .

نعمت ا.. داودیان :

در سال ۱۳۴۲ در ایلام دیده به جهان گشود . او علاوه بر سرایش زبان کردی سروده هایی هم به زبان فارسی دارد داودیان کارشناس رشته ادبیات وزبان فارسی و دبیر آموزش وپرورش می باشد .

ناهید محمدی :

متولد ۱۳۵۵ است . تا پایان تحصیلات دوره ی متوسطه در ایران حضور داشته کارشناسی ارتباطات اجتماعی است . از دوران کودکی به شعر وهنر علاقه مند گشت . شعر های کردی وی در دو مجموعه برنامه های چه وه ری و ده روه چه یل شه که ت چاپ شده است .

نورالدین نورالهی :

در سال ۱۳۵۱ در روستای بانروشان شهرستان مهران به دنیا آمد . وی از دوران کودکی به وادی شعر روی آورد  وهم اکنون سروده های زیادی به زبان کردی وفارسی دارد . روزهای رفته از خاطره ، پیاده تا عرش ، سایه ای از جنس نور ، این سه سردار و … از تألیفات اوست ن.رالهی دانشجوی رشته ی علوم اجتماعی وکارمند موسسه مالی انصار المجاهدین ایلام است .

جلیل صفر بیگی :

در سال ۱۳۵۲ در روستاهای چالسرا از توابع شهرستان ایلام به دنیا آمد او کارشناس رشته ی ریاضیات ودبیر آموزش وپرورش است . به زبان فارسی وکردی اشعار فراوانی سروده است .

فرهاد شاهمرادیان :

متولد سال ۱۳۵۸ است تولد او در ملکشاهی از توابع شهرستان مهران اتفاق افتاد . وی به دو زبان فارسی اشعار زیادی سروده وشعرهای فارسی او به نام اردیبهشت وماه منتشر شده است ومجموعه شعر کردی اش در آستانه چاپ می باشد .

صادق سلیمان نژاد :

 متولد سال ۱۳۲۳ شهر ایلام است . او به دو زبان کردی وفارسی شعر می سراید . همچنین باز نشسته آموزش وپرورش می باشد .

محمد رضا رستم پور :

در سال ۱۳۵۳ در هفت چشمه از توابع شهرستان ایلام پای به دنیا نهاد . به دو زبان کردی وفارسی شعر می سراید ومجموعه اشعار فارسی وی به نام از زبان زخم ها وسروده های کردی اش با نام « بلوزه ی ژان » چاپ شده است .

رستم پور دارای کارشناسی زبان وادبیات فارسی است . و در کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان به ایفای وظیفه می پردازد .

سلیمان عباسی :

در سال ۱۳۳۴ در روستای تنگ حمام چوار از توابع شهرستان ایلام دیده به جهان گشود . وی به زبان کردی وفارسی شعر سروده است . آقای عباسی دبیر آموزش وپرورش می باشد . وفوق دیپلم ادبیات فارسی است .

علی ادیب :

در سال ۱۳۵۲ متولد شد . سالهای نشو و نمایش را در سرزمین اجدادیش ، ایوان گذراند . دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی است . علاوه بر سرودن شعر به فیلم نامه نویسی وطراحی صحنه جشنواره های مختلف توانا است . مشغول در اداره ارشاد است نویسنده کتاب « مرید نگاه » جمع آوری نموده است .

 

 

 

 

مشاهیر استان ایلام

۱- غلامرضاخان ارکوازی

۲-میرنوروز

۳-    پهلوان موسی خمیس گرزدین ‌وند

۴-    غلامرضا خان فیلی

۵-    حسینقلی خان ابوقداره

۶-      خان منصور

۷-    شاکه

۸-    ولی محمد امیدی

۹-    عبدالجبار کاکایی

۱۰-  داریوش رضایی‌نژاد

۱۱- آیت الله عبدالرحمن حیدری ایلامی

۱۲- علی اصغر عباسی آرام

۱۳-   دکتر عادل آذر

۱۴-   دکتر محمد عبداللهی

بازدیدها: 22

  • 0
  • 25
  • 328
  • 1,725
  • 20,690
  • اردیبهشت ۱, ۱۴۰۰

تماس با ما

  • آدرس : ایلام، خیابان پاسداران, جنب موزه مردم شناسی و قلعه تاریخی والی, اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام.
  • تلفن : ۳۳۳۴۱۸۴۰ – 084
  • نمابر :۳۳۳۳۱۵۷۸ – ۳۳۳۳۰۱۸۸ – 084
  • پست الکترونیک : info@ilam-mcth.ir

 

طراحی و برنامه نویسی توسط : آرنا توسعه

کلیه حقوق برای اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان ایلام محفوظ است.

Template Design:Dima Group