طرح پویش نشاط نوروزی و پاسداشت هویت فرهنگی در ایلام اجرا می‌شود

دبیرستاد اجرایی خدمات سفر و مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از اجرای طرح پویش نشاط نوروزی و پاسداشت هویت فرهنگی در ایام نوروز در استان خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روبط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام، فرزاد شریفی دبیرستاد اجرایی خدمات سفر ایلام امروز 27 اسفندماه با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن نوروز در راستای ایجاد شورونشاط اجتماعی در بین گردشگران و مسافران نوروزی با حفظ شئونات ماه مبارک رمضان، طرح پویش نشاط نوروزی و پاسداشت هویت فرهنگی با برنامه‌های متنوع در محل نوروزگاه‌های استان اجرا می‌شود.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر ایلام افزود: از جمله برنامه‌های نوروزگاه در محل قلعه والی شهر ایلام می‌توان به اجرای برنامه جنگ شادی ویژه برنامه کودک و نوجوان شامل اجرای تئاتر، مسابقه، موسیقی و… و همچنین اجرای برنامه جنگ شادی شامل موسیقی اجرای زنده آیین‌ها و موسیقی‌های ثبت شده در فهرست آثار ملی مانند هوره، دوزله، ترانه‌های محلی، و …. تا قبل از لیالی قدر اشاره کرد.

شریفی تصریح کرد: پویش نشاط نوروزی نیز در شهرستان‌های دره‌شهر، آبدانان، سیروان، چوار، ملکشاهی اجرا می‌شود و در مناطق عملیاتی شهرستان‌های مهران و دهلران (شرهانی و قلاویزان )نیز تئاتر مرتبط برگزار می‌شود.

دبیرستاد اجرایی خدمات سفر با بیان اینکه در لیالی قدر برای روزه‌داران سفره افطاری ساده به عنوان هلال نوروزی برپا می‌شود، گفت: برای حفظ شأن جایگاه ماه مبارک رمضان نیز برنامه‌های ویژه‌ای در دستور کار قرار دارد و برنامه های فرهنگی نوروزگاه ها در لیالی قدر نیز تعطیل می شوند.

او ادامه داد: در راستای پاسداشت هویت فرهنگی در موزه‌ مردم‌شناسی واقع در قلعه والی، موزه تاریخ کشاورزی و موزه باستان‌شناسی واقع در شهرستان دره‌شهر سفره‌های هفت‌سین به شکل سنتی برپا می‌شود.

شریفی یادآورشد: با اجرای طرح پویش نشاط نوروزی علاوه بر یادآوری و جاودانه کردن فرهنگ و آداب‌ورسوم برای مردم جذابیت‌های فرهنگی و قومی به گردشگران نوروزی که به استان مبدأ وارد می‌شوند هم معرفی می‌شود.

او با بیان اینکه در شهرستان‌ها در کنار آثار تاریخی و طبیعی نوروزگاه برگزار می‌شود، گفت: افزون بر این سعی شده که در نوروزگاه‌ها صنایع‌دستی و سوغات محلی استان ایلام در قالب غرفه‌هایی در معرض دید و خرید عموم مردم و مسافران نوروزی قرار می‌گیرد.

Visits: 5

  • 2
  • 147
  • 3,161
  • 13,311
  • 238,474
  • ژوئن 16, 2024

 

     کنگره سرداران و ۳۰۰۰ شهید استان ایلام

تماس با ما

  • آدرس : ایلام، خیابان پاسداران, جنب موزه مردم شناسی و قلعه تاریخی والی, اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام.
  • تلفن : ۳۳۳۴۱۸۴۰ – 084
  • نمابر :۳۳۳۳۱۵۷۸ – ۳۳۳۳۰۱۸۸ – 084
  • پست الکترونیک : info@ilam-mcth.ir

 

طراحی و برنامه نویسی توسط : آرمان فناوران آرنا

 

کلیه حقوق برای اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان ایلام محفوظ است.

Template Design:Dima Group

نحوه ورود به سامانه سنجش رضایت مردم از خدمات هر کارمند:

 با جستجوی آدرس آن، یعنی karmandiran.ir، میسر می باشد

و شهروندان، جهت ثبت نظرات خود در این سایت، می توانند،

از طریق شماره گیری کد دستوری #شناسه نظرسنجی

کارمند*1102*4* با تلفن همراه یا اسکن بارکد مربوط به کارمند، اقدام کنند.