ثبت ملی بیش از ۲۲ اثر هدف‌گذاری امسال ایلام است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام گفت: سال گذشته ۲۲ اثر منقول و غیرمنقول، ملموس و ناملموس استان ثبت ملی شد و هدف گذاری‌ها برای امسال ثبت بیش از ۲۲ اثر دیگر در فهرست آثار ملی است.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان ایلام، فرزادشریفی روز شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در آیین تجلیل از خادمان حوزه میراث‌فرهنگی استان اظهار کرد: میراث‌فرهنگی در واقع شناسنامه و هویت ملی به یادگار مانده از نیاکان این سرزمین است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام افزود: در استان ایلام با توجه به نگاه مثبت مدیریت کلان استان و هم‌افزایی اداراتی چون دستگاه قضا، نیروی انتظامی، محیط‌زیست و منابع‌طبیعی در بحث حفاظت و صیانت از آثار تاریخی و میراث‌فرهنگی استان اقدامات و همکاری موثری با اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دارند.

شریفی تاکید کرد: باتوجه به سخت گذر و کوهستانی بودن استان، حفاظت و صیانت از آثار تاریخی با مشارکت نیروی‌انتظامی و با انجام گشت‌های مشترک امکان پذیر است.

او از دادگستری استان برای ایجاد یک شعبه برای رسیدگی سریع و ویژه به تخلفات میراث‌فرهنگی از جمله حفاری‌های غیرمجاز، تخریب ابنیه و یا استخراج اشیا تاریخی قدردانی کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام با بیان اینکه هشت هزار نفر انجمن فعال مردم‌نهاد در استان داریم، یادآور شد: در کنار ادارات همکار با اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، همراهی انجمن‌های مردم‌نهاد حافظ میراث‌فرهنگی که به صورت خودجوش از آثار تاریخی صیانت می‌کنند، ارزشمند است.

او به تدوین اطلس میراث‌فرهنگی استان ایلام اشاره و اضافه کرد: یکی از مهمترین اهداف این اداره‌کل افزایش سواد عامه مردم در زمینه حفاظت و اهمیت جایگاه میراث‌فرهنگی و تغییر نگاه جامعه به صیانت از آثار تاریخی و میراث‌فرهنگی به یادگار مانده از ابا و اجداد این سرزمین است.

شریفی با بیان اینکه در عید نوروز امسال استان ایلام پذیرای بیش از ۳میلیون نفر گردشگر بود، بیان کرد: ایلام به یکی از استان‌های نوظهور در زمینه گردشگری در کشور تبدیل شده است.

در این آیین از خادمان حوزه حفاظت از میراث‌فرهنگی استان و برخی از اعضای انجمن‌های مردم‌نهاد تجلیل و از کتاب گنجینه ماندگار (میراث‌فرهنگی ناملموس استان ایلام) رونمایی شد.

بازدیدها: 6

  • 0
  • 231
  • 3,125
  • 12,297
  • 128,439
  • سپتامبر 25, 2023

تماس با ما

  • آدرس : ایلام، خیابان پاسداران, جنب موزه مردم شناسی و قلعه تاریخی والی, اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام.
  • تلفن : ۳۳۳۴۱۸۴۰ – 084
  • نمابر :۳۳۳۳۱۵۷۸ – ۳۳۳۳۰۱۸۸ – 084
  • پست الکترونیک : info@ilam-mcth.ir

 

طراحی و برنامه نویسی توسط : آرمان فناوران آرنا

 

کلیه حقوق برای اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان ایلام محفوظ است.

Template Design:Dima Group