بررسی مرمت آثار باستانی و تاریخی بابل عراق توسط باستان شناسان ایلامی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از عقد تفاهم‌نامه استان ایلام با مسئولان فرهنگی استان بابِل عراق با محوریت بررسی مرمت آثار تاریخی و باستانی این استان خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام، فرزاد شریفی مدیرکل استان امروز 8 بهمن 1401 با اعلام این خبر اظهار کرد: در جریان سفر دو روزه استاندار ایلام به استان بابل عراق تفاهم‌نامه‌ای با بندهای متعددی در بخش‌های مختلف منعقد شد که یکی از محوری‌ترین این حوزه‌ها مربوط به گردشگری، صنایع‌دستی و فعالیت‌های باستان شناسی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام افزود: کاوش و بررسی آثار باستانی و تاریخی بابل عراق با توجه به پیشینه بسیار کهن این شهر در قالب یکی از بندهای این تفاهم‌نامه به تیم‌های باستان‌شناسی ایلام واگذار شده است که در آینده نزدیک تیم‌های باستان‌شناس استان ایلام به بابل عراق اعزام می‌شوند.

شریفی ادامه داد: همچنین حضور گردشگران عراقی به‌صورت فم‌تور برای بازدید مناطق گردشگری و تفریحی و نیز گردشگری سلامت برای بیماران عراقی نیازمند مداوا در استان ایلام از دیگر مفاد تفاهم‌نامه منعقد شده با استاندار بابل بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام تصریح کرد: حضور فعالان صنایع‌دستی و گردشگری عراقی در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌دستی تهران هم مورد بحث و موافقت طرف عراقی قرار گرفت.

او یادآور شد: در این سفر دو روزه، برگزاری شب فرهنگی بابل و ایلام و برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی و گردشگری هنرمندان صنعتگر استان ایلام در استان بابل عراق نیز مورد توافق طرفین واقع شد.

شریفی اضافه کرد: توسعه روابط گردشگری و فرهنگی، ارتباط بین اتاق‌های بازرگانی دو استان، صدور خدمات فنی مهندسی، گردشگری سلامت، زراعت و کشاورزی، تأمین وسایل شبکه‌های آبیاری تحت فشار و سیستم‌های پمپاژ، تسریع و تسهیل در رفت آمد زائران اربعین از جمله موارد مطرح شده در این توافق نامه بود.

او افزود: این تفاهم‌نامه در محل سالن جلسات استانداری بابل به امضا حسن بهرام نیا استاندار ایلام و وسام اصلان الجبوری استاندار بابل رسید.

شریفی ادامه داد: استان‌ بابل به مرکزیت شهر حله در ۹۰ کیلومتری جنوب بغداد، حدود ۳۶۴ هزار نفر جمعیت دارد و دارای ظرفیت های بالایی در بخش کشاورزی و گردشگری است.

بازدیدها: 10

  • 0
  • 152
  • 780
  • 5,174
  • 79,914
  • مارس 25, 2023

تماس با ما

  • آدرس : ایلام، خیابان پاسداران, جنب موزه مردم شناسی و قلعه تاریخی والی, اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام.
  • تلفن : ۳۳۳۴۱۸۴۰ – 084
  • نمابر :۳۳۳۳۱۵۷۸ – ۳۳۳۳۰۱۸۸ – 084
  • پست الکترونیک : info@ilam-mcth.ir

 

طراحی و برنامه نویسی توسط : آرمان فناوران آرنا

 

کلیه حقوق برای اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان ایلام محفوظ است.

Template Design:Dima Group